פרויקט הגמר של יאנה יאמפלוסקי

"להתחיל מחדש"

הכירו את יאנה יאמפלוסקי,  בוגרת קורסי שזירת פרחים מתחילים ומתקדמים.

לאחרונה סיימה יאנה קורס שזירת פרחים מתקדמים והגישה את פרויקט הסיום שלה.

הסיפור של יאנה:
"לפני 3 שנים התאלמנתי. בעלי נפטר מסרטן ריאות עם גרורות לראש לאחר שעבר תקופה קשה של שנתיים של שני ניתוחים, הן בראש והן בבית חזה, הקרנות וטיפולים כימותרפיים. תקופה זו היתה תקופה מאוד קשה גם עבורי, כיוון שפתאום מאדם בריא לגמרי, בעלי הפך לאדם חולה, אשר זקוק לעזרה ולטיפולים. מיותר לציין, שבתמונה נמצאים גם שני ילדים קטנים שזקוקים גם כן להשגחה, ילדים ששואלים שאלות , שאליהם לא תמיד יש לך את התשובה ההולמת.
לאחר שבעלי נפטר הרגשתי תחושה של ריקנות ובדידות ונאלצתי להתחיל את החיים מחדש (זה גם שם של הפרויקט). התחלתי לחפש בן זוג לחיים, התחלתי לצאת לדייטים (כשהדייט האחרון שלי היה לפני יותר מ – 16 שנה) והכי חשוב ניסיתי לשדר לילדיי שהחיים ממשיכים.
והחיים אכן ממשיכים! לאחר אין ספור בתי קפה ודייטים פגשתי בחור מהמם, שמקבל את ילדיי כאילו הם היו שלו, עברו לגור ביחד ובעזרתו גיליתי שניתן להתחיל מחדש למרות הטראומה שעברתי.
מעגל האסוציאציות שלי מתחלק לשני חלקים: הצד הכהה/האפל שהוא התקופה של מחלה של בעלי ומותו והצד השני הינו הצד הבהיר שמיצג את התקופה של ההתחלה החדשה שלי.
אסוציאציות לצד הכהה – אכזבות, מיטה קרה, האשמה עצמית, תסכול, סיגריות, אלכוהול, לא נודע, אלמנה, בדידות, אובדן, לבד, פחד, ירידה במשקל, זיכרונות, סוף, ריקנות, חושך, דמעות, לילות לבנים, תמונות, מה נשאר מאחור, עזרה מקצועית (עו"ס, פסיכולוג).
אסוציאציות לצד הבהיר – דעה של אחרים, דייט, משפחה, ילדים, התחלה, אור, זוגיות, חיבוק, חג, שמחת חיים, אושר, אוכל, נשיקה, שמחה, בית, תקוה, חיים חדשים, מתנה, דף חדש, חיוך, אהבה, דף נקי, פרחים.

הסבר על צבעים ששילבתי בעיצוב ולמה? מה התחושה שהם יצרו?

בדומה לרעיון המרכזי שעומד מאחורי פרויקט זה ובדומה למעגל אסוציאציות, גם הצבעים ששילבתי בפרויקט זה מתחלקים לשני חלקים עיקריים:
פרחים כהים ופרחים בהירים. כאשר הפרחים הכהים יוצרים אצלי תחושה של בדידות ועצב ואילו הפרחים הבהירים יוצרים אצלי תחושה של שמחת חיים ואושר. בנוסף שילבתי גם חרציות צהובות, כאשר בעיני צבע צהוב מסמל פרידה וגעגוע.

חומרי גלם, פרחים ואלמנטים עיצוביים שהשתמשתי:

הבסיס של הפרויקט הינו פלטת עץ עגולה. בחרתי בעץ כיוון שעץ מסמל בעיניי יציבות ועמידה איתנה על הקרקע. הפלטה הינה עגולה היות והיא מסמלת משהו שלם ומעגלי, כלומר החיים יכולים להשתנות מקצה אחד לקצה אחר.
באמצע של פלטת העץ חיברתי רשת שהינה רשת חלולה, אשר מחלקת את הפלטה לשני חלקים לא שווים. רשת חלולה מסמלת בעיני שיש קשר וזיקה בין שתי תקופות אלו בחיי וקיימים זיכרונות משתי התקופות, גם התקופה הקשה וגם התקופה השמחה. רשת מחלקת את הפלטה לשני חלקים, כאשר הצד האפל תופס כרבע מהפלטה ואילו הצד הבהיר תופס כשלוש רבעים מפלטת העץ, וזאת כי אני מאמינה שבחיים שלי יהיו יותר רגעי שמחה ואושר.
בצד הכהה של הסידור עשיתי סידור מפרחים כהים: חרצית בצבע סגול ואסלטרומריה.
בצד הבהיר של הפלטה עשיתי סידור מפרחים בהירים: ליזיאנטוס בצבעים ורוד ושמנת, חרצית בצבע ורוד וסינדרלה. בנוסף לכך, בצד הבהיר שילבתי הרבה ירק, כיוון שצבע ירוק מסמל בעיניי חיים וצמיחה.
לאור העובדה שקיים קשר הדוק בין שני הסידורים על פלטת העץ ישנם מספר פרחים אשר מודבקים על הרשת ומסמלים קשר זה. על הרשת גם הדבקתי כמה חרציות צהובות, אשר מסמלות פרידה וחרציות סגולות אשר מסמלות עצב.
על הצד הבהיר שילבתי שני פרפרים, אחד בצבע כחול והשני בצבע ורוד, פרפרים אלו מסמלים את ילדיי המקסימים, בן ובת. כמו כן פרפר נוסף בצבע כתום יושב על הרשת, זהו הפרפר של עתיד, זהו פרפר של תקוות לילד נוסף ולכן הוא בצבע ניטרלי – כתום.
אני מאוד נהניתי והתרגשתי להכין את פרויקט הגמר, פרויקט זה עזר לי לסגור משהו בלבי שהיה פתוח והיה זקוק לסגירה. פרויקט זה שדרש ממני שעות רבות של מחשבה ותכנון, הקפדה על הפרטים מדויקים וכמובן נתן לי הנאה רבה".

החוויה של יאנה בקורסי שזירת הפרחים בביה"ס:
"לקורס שזירת הפרחים הראשון של המתחילים נרשמתי מתוך סקרנות ואהבה לפרחים.
במהלך הקורס רכשתי כלים לעבודה עם פרחים והרגשתי שאני זקוקה לכלים נוספים ולכן נרשמתי לקורס מתקדמים, שהיה מלא בהעשרה, עשיה מפרחת ואוירה נהדרת.
אורית הרץ הינה מורה נהדרת, בעלת ראש יצירתי, מוכשרת, יסודית ומאוד מקצועית, מורה מקסימה, אמפטית עם יכולת הכלה והמון נתינה.
אורית יקרה, תודה רבה לך על פתיחת הדלת לעולם הפרחים, על יצירה מפנקת ומלאה בשפע.
אוהבת המון,
יאנה"

צילום: הדר הרנס

ובנימה אישית:
יאנה יקרה, כבר מהקורס הראשון התחברתי אלייך, לבי אל לבך.
אין לי הסבר למה. הרגשתי כי העולם ומלואו שבך היה חשוף לנגד עיני על אף הסגירות שלך.
כשדיברנו על פרויקט הסיום, אני לעולם לא אשכח את הבוקר הזה ששיתפת אותנו בטרגדיה האישית שלך. נשארתי ללא מילים.
אך מאותו רגע היה ברור לי שאת הולכת לעבוד ולממש את  עצמך דרך הפרחים.
היה ברור לי שתהליך תכנון ושזירת פרויקט הסיום הוא אבן דרך נפלאה בתהליך שלך.
פרחים כחומר גלם נפלא המאפשר לנו לתגמל ולרפא את עצמנו ביופיו, ריחו ומרקמו.
אהבתי לראות את התהליך שעשית בתכנון הפרויקט ועד לביצוע.
הפרחים והצבעים שהשתמשת גרמו לי להפוך את העצב בשמיעת הסיפור האישי שלך לחיוך של סיפוק יחד איתך.
תודה לך על השיתוף האמיץ ועל ההתמסרות שלך לתהליך.
מאחלת לך ולילדייך המשך חיים מלאים בטוב, צבירת חוויות חדשות ויצירת חיים חדשים.
שלך בהמון אהבה והערכה,
אורית

3 תגובות

 1. חני הגב

  יאנה יקרה,
  למרות שאיננו מכירות, אני מרגישה שאני מכירה אותך דרך סיפור חייך אותו חשפת באומץ רב!
  את חייבת להיות אמיצה לאור השיקום והנחישות הרבה להמשיך ולצמוח מתוך הבדידות והריקנות שנוצרה לאחר האובדן הקשה.
  מודל להערכה רבה ולהשראה!
  ובאותה דרך מופלאה שזרת את סיפורך, ביצירתיות רבה, ביופי ובכישרון רב.
  אני מאחלת לך ולילדייך כל טוב!

 2. צ'ופה הגב

  יאנה יקירה
  ריגשת מאוד .הפרויקט שלך יפהפה ומעביר למתבונן את התקופות הקשות והטובות שלך בחיים.אין ספק שהפרחים ,הצבעים והריחות עושים לכולנו טוב לגוף ולנפש.

 3. רחל עומייסי הגב

  יאנה יקרה, לא שוכחת את השיעור הראשון, שנכנסתי לשיעור ונתקלתי במבטך ובחיוכך. לא אשכח את היום בו חשפת את אובדנך והתמודדות שלך. סיפורך מחזק את המשפט: " בכל אחד טמון אור קטן…יש מי שאת אורו רואים ויש מי שאורו נחבא אל הכלים…". הפרויקט שהכנת, בהחלט מראה שתי תקופות בחייך: תקופת הכאב ותקופת האור. אהבתי את הוספת הפרפרים בדגש על משמעות הצבע של כל פרפר בשילוב הפרחים הכהים והבהירים. מאחלת לך, שהשנים הבאות תהיינה מלאות באור, שלווה, אהבה עם התחדשות ופריחה. כל שתבקשי – לו יהי!

השארת תגובה